DOBRY OPTYK TYCHY

OKULARY PROGRESYWNE

Soczewki progresywne stanowią najbardziej zaawansowany produkt w dzisiejszej optyce. Głównym powodem powstania soczewki progresywnej jest zapewnienie większej wygody dla osób, które posiadają inną wadę korekcji do dali oraz inną do bliży. 

Jaka jest budowa soczewki progresywnej?
Soczewka progresywna posiada dwie moce – jedną do dali, umieszczoną mniej więcej w górnych 2/3 wysokości soczewki oraz moc do bliży – umiejscowioną w dolnej części soczewki. Pomiędzy tymi dwoma mocami znajduje się kanał progresji – czyli miejsce na soczewce, w którym następuje płynne przejście pomiędzy mocą do dali a mocą do bliży. Dlatego ruchami głowy możemy decydować przez którą część soczewki patrzymy, czyli decydujemy jakiej mocy używamy – czy do patrzenia do dali, do bliży czy może do odległości pośrednich.

Ile kosztują okulary progresywne?
Szkła progresywne kosztują w zależności od rodzaju szkieł pomiędzy 1 200 zł za parę szkieł do 4 000 zł za parę. Do tej kwoty trzeba doliczyć cenę oprawy okularowej. 

Od czego zależy cena szkieł progresywnych?
Cena szkieł progresywnych zależy od:
– Ilości i jakości powłok które zostały nałożone na soczewkę (filtr światła niebieskiego, powłoka antyrefleksyjna),
– Szerokości kanału progresji – im kanał progresji jest szerszy tym większa wygoda użytkowania okularów progresywnych. Im kanał progresji jest szerszy, tym konstrukcja soczewki jest bardziej zaawansowana i tym samym droższa,
– Dodatkowych funkcjonalności – np. soczewka fotochromowa, która odbarwia się pod wpływem światła UV

Jak używać okularów progresywnych?
Okularów progresywnych należy używać w nieco inny sposób niż okularów standardowych, jednoogniskowych. Trzeba wyrobić nawyki ruchów głową, tak, aby korzystać z odpowiedniego miejsca na soczewce. Przyzwyczajenie się innego użytkowania okularów progresywnych zajmuje od kilku godzin do kilku dni i nie stanowi dużego problemu. 
Kiedy chcemy przeczytać np. cenę na etykiecie w sklepie patrzymy dolną częścią soczewki. Kiedy prowadzimy samochód, jesteśmy na spacerze, okulary progresywne użytkujemy dokładnie tak jak klasyczne okulary jednoogniskowe – patrzymy przez górną część soczewki. 

Kto powinien nosić okulary progresywne?
W okolicach 40. roku życia powoli zatracamy zdolność akomodacji soczewki – czyli możliwości patrzenia do dali oraz do bliży. Wtedy musimy radzić sobie z tzw. chorobą długich rąk – czyli oddalamy książkę, gazetę od twarzy tak, aby móc przeczytać treść. Okulary progresywne są idealnym rozwiązaniem, ponieważ nie musząc zmieniać okularów (z dali do bliży i na odwrót) jesteśmy widzieć obiekty blisko i daleko. 
Okulary progresywne są dedykowane do osób, które posiadają inną wadę wzroku do dali oraz inną do bliży. 

Chcesz dowiedzieć się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze?
Zapraszamy na bezpłatną konsultację.

Scroll to Top